; ;
18.9.2026 08.15
Ajankohtaista, Sähkömarkkinat

Automaattisen taajuuden palautusreservin hankinta vuoden 2026 neljännellä kvartaalilla

Pohjoismaiset kantaverkkoyhtiöt ovat päättäneet vähentää automaattisen taajuuden palautusreservin (aFRR) alassäätömäärää päiväsaikaan vuoden 2026 neljännellä kvartaalilla. Ylössäätömäärä säilyy ennallaan.

1.10.2026 alkaen aFRR:n kokonaismäärä ylössäätöön vaihtelee 200-250 megawatin välillä ja alassäätöön 250-300 megawatin välillä.

Fingridin osuus pohjoismaisesta aFRR-määrästä on 20 prosenttia, ja vaihtelee siten 40-60 megawatin välillä kaikilla vuorokauden tunneilla.

aFRR:ää hankitaan lähtökohtaisesti taajuuden laadun perusteella. Pohjoismaiset kantaverkkoyhtiöt tarkistavat aFRR hankinnan määrää jatkuvasti tasehallinnan ja taajuuden laadun näkökulmasta ja tekevät tarvittaessa muutoksia hankintamääriin.

 

Lisätietoja:

Anders Lundberg, Fingrid Oyj, puh. 030 395 4171

Lisätietoja automaattisesta taajuuden palautusreservistä >

 

Sanaselitys:

Automaattinen taajuuden palautusreservi (aFRR) on keskitetysti ohjattu automaattisesti aktivoituva taajuuden palautusreservi. Sen tarkoituksena on sähköjärjestelmän taajuuden palauttaminen nimellistaajuuteen ja taajuudensäätöalueen tehotasapainon palauttaminen suunniteltuun arvoon.

 

Liite:

Pohjoismaisten kantaverkkoyhtiöiden tiedote (englanniksi)