; ;
17.12.2025 13.09
Ajankohtaista, Sähkömarkkinat

Automaattisen taajuuden palautusreservin hankinta vuoden 2026 ensimmäisellä kvartaalilla

Pohjoismaiset kantaverkkoyhtiöt ovat päättäneet vähentää automaattisen taajuuden palautusreservin (aFRR) määrää vuoden 2026 ensimmäisellä kvartaalilla. Samalla kantaverkkoyhtiöiden ylläpitovelvoitteet muuttuvat.

Taajuuden laatu on parantunut merkittävästi kuluvana vuonna, ja useita sähkömarkkinoiden kehityshankkeita on otettu käyttöön, kuten 15 minuutin vuorokausimarkkinat, 15 minuutin päivän sisäiset markkinat sekä 15 minuutin mFRR energiamarkkinat. Toteutettujen markkinamuutosten arvioidaan vaikuttaneen myönteisesti taajuuden laadun viimeaikaiseen kehitykseen. Uusien reserviteknologioiden, kuten sähkövarastojen yleistymisen, arvioidaan myös vaikuttaneen taajuuden laatuun positiivisesti.

Kantaverkkoyhtiöiden ylläpitovelvoitteet lasketaan lyhytaikaisten tasepoikkeamien perusteella ja Fingridin osuus pohjoismaisesta aFRR-määrästä on 1.1.2026 alkaen 20 prosenttia sekä ylös- että alasäädölle.

1.1.2026 alkaen aFRR:n kokonaismäärä ylössäätöön vaihtelee 200-250 megawatin välillä ja alassäätöön 250-325 megawatin välillä. Fingridin osuus vaihtelee 40-65 megawatin välillä kaikilla vuorokauden tunneilla.

aFRR:ää hankitaan lähtökohtaisesti taajuuden laadun perusteella. Pohjoismaiset kantaverkkoyhtiöt tarkistavat aFRR hankinnan määrää jatkuvasti tasehallinnan ja taajuuden laadun näkökulmasta ja tekevät tarvittaessa muutoksia hankintamääriin.

 

Lisätietoja:

Anders Lundberg, Fingrid Oyj, puh. 030 395 4171

Lisätietoja automaattisesta taajuuden palautusreservistä

Sanaselitys:

Automaattinen taajuuden palautusreservi (aFRR) on keskitetysti ohjattu automaattisesti aktivoituva taajuuden palautusreservi. Sen tarkoituksena on sähköjärjestelmän taajuuden palauttaminen nimellistaajuuteen ja taajuudensäätöalueen tehotasapainon palauttaminen suunniteltuun arvoon.

Liite:

Pohjoismaisten kantaverkkoyhtiöiden tiedote (englanniksi)