Automaattisen taajuuden palautusreservin hankinta huhtikuussa 2025
Pohjoismaiset kantaverkkoyhtiöt ovat asteittain vähentäneet automaattisen taajuuden palautusreservin (aFRR) kokonaismäärää maaliskuussa. Pohjoismaissa ylläpidettävän aFRR:n kokonaismäärä kasvatettiin tilapäisesti 500 megawattiin 15 minuutin mFRR-energiamarkkinan käyttöönoton yhteydessä turvallisen siirtymisen varmistamiseksi.
Viikosta 14 alkaen aFRR:n kokonaismäärä ylössäätöön on 400 megawattia ja alassäätöön 450 megawattia. Fingridin osuus vaihtelee 60-72 megawatin välillä kaikilla vuorokauden tunneilla.
aFRR:ää hankitaan lähtökohtaisesti taajuuden laadun perusteella. Pohjoismaiset kantaverkkoyhtiöt tarkistavat aFRR hankinnan määrää jatkuvasti tasehallinnan ja taajuuden laadun näkökulmasta ja tekevät tarvittaessa muutoksia hankintamääriin huhtikuun aikana.
Lisätietoja:
Anders Lundberg, Fingrid Oyj, puh. 030 395 4171
Lisätietoja automaattisesta taajuuden palautusreservistä
Sanaselitys:
Automaattinen taajuuden palautusreservi (aFRR) on keskitetysti ohjattu automaattisesti aktivoituva taajuuden palautusreservi. Sen tarkoituksena on sähköjärjestelmän taajuuden palauttaminen nimellistaajuuteen ja taajuudensäätöalueen tehotasapainon palauttaminen suunniteltuun arvoon.
Liite:
Pohjoismaisten kantaverkkoyhtiöiden tiedote (englanniksi)